پليس فتا استان خراسان شمالي پنج روش كلاهبرداري در شبكه‌هاي اجتماعي  را منتشر كرد. 
به گزارش پايگاه اطلاع رساني پليس فتا، امروزه فيس‌بوك با داشتن 900 ميليون كاربر جزو تجربيات تكرار نشدني زندگي آنلاين به شمار مي‌رود اما متاسفانه همين كشور بزرگ مي‌تواند منبعي خطرناك براي اطلاعات كاربران آن نيز باشد. 
هر سرويسي كه بزرگ مي‌شود، به همان اندازه براي كلاهبرداران و هكرها هم ارزشمند مي‌شود و لقمه‌اي چرب براي كسب درآمد به حساب مي‌آيد. فيس‌بوك نيز از اين قاعده مستثنا نيست. 
جرايم سايبري هميشه در جريان هستند اما در مورد شبكه‌هاي اجتماعي بايد گفت اين جرايم را بسيار آسان تر مي توان مرتكب شد مثلا در شبكه‌هاي اجتماعي كاربران بدون اينكه يكديگر را به خوبي بشناسند با يكديگر دوست مي‌شوند و اطلاعات خود را در اختيار هم قرار مي‌دهند. 
هيچ كدام از شبكه‌هاي اجتماعي موجود به اندازه فيس‌بوك پتانسيل اجراي جرايم سايبري را ندارند به خصوص اينكه فيس‌بوك بيش از صدها ميليون كاربر دارد و امكان اجراي هر سواستفاده‌اي از آن بسيار ساده تر است براي آشنايي با جرايمي كه از طريق فيس‌بوك انجام مي‌شوند . 
چند نمونه از رايج ترين آنها را برايتان انتخاب كرده‌ايم: 
1-هك كردن حساب‌هاي كاربري: اين ابزارها اصولا گرد رمزهاي عبور رايج مي‌گردند و برخلاف ايميل‌ها، معمولا از نام ها و تاريخ‌ها استفاده مي‌كنند. به محض هك كردن يك اكانت، هكر مي‌تواند از آن به عنوان يك وسيله مطمئن براي ارسال اسپم استفاده كند يا اطلاعات آن حساب كاربري را بفروشد. فروختن اطلاعات در مقابل دريافت پول رايج ترين روش كلاهبرداران و هكرهاي اينترنتي است. در دنياي مجازي، اطلاعات كاربران ارزش و بهاي بسياري دارند. 
2- استفاده از حساب‌هاي كاربري: يكي از روش‌هاي مستقيم دزدي هويت، زماني است كه هكر با استفاده از شناسه كاربري و رمز عبور دزديده شده وارد اكانت كاربر مي‌شود. به محض اينكه هكرها آنلاين مي‌شوند، تمام فهرست دوستان كاربر و اطلاعات آنها را در اختيار دارند. در اين‌گونه مواقع كلاهبردار مي‌تواند با استفاده از هويت فرد قرباني، طرح‌هاي فريب كارانه خود را مانند حيله «لندن» اجرا كند. 
3- شبيه سازي پروفايل: شبيه سازي پروفايل صفحات اجتماعي روشي است كه در آن با استفاده از اطلاعات و عكس‌هاي محافظت نشده فرد، مي‌توان اكانتي جديد با نام و مشخصاتي بسيار شبيه به كاربر ساخت. يعني كپي پروفايل موجود، يك پروفايل جعلي درست كرد. كلاه‌بردارها با اين روش و استفاده از پروفايل جعلي براي همه قربانيان خود درخواست دوستي ارسال مي‌كنند كاربر قرباني به خيال اينكه كه فرستنده تقاضاي دوستي را مي‌شناسد، درخواستش را قبول مي‌كند غافل از اينكه اين پروفايل جعلي دامي براي سو استفاده از اطلاعات او خواهد بود. 
4- استخراج اطلاعات محافظت نشده: برخي از وب‌سايت‌ها، در مقايسه با صفحات اجتماعي منابع بسيار آسان تري براي ربودن اطلاعات شخصي هستند. با همه اينها، با اينكه در آنها مي‌توان از اطلاعات شخصي خود محافظت كرد، اما بسياري از كاربران اطلاعاتي همچون ايميل، شماره تلفن، نشاني، تاريخ تولد و بسياري از اطلاعات شخصي خود را در معرض ديد همگان قرار مي دهند.


برچسب ها :
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 43447
تعداد نوشته ها : 81
تعداد نظرات : 8