ا ورود تبلت‌هاي ايراني به بازار، انتخاب تبلت و يا لپ‌تاپ به بحث داغ متقاضيان خريد اين دو محصول تبديل شده است. اين موضوع را مي‌توان علاوه بر فضاي بازار در ميان پيامك‌هاي ارسالي شما عزيزان نيز مشاهده كرد. اگر به خاطر داشته باشيد حدود 2 ماه پيش در اين رابطه با شما گفت‌وگو كرديم اما تصميم گرفتيم براي پاسخ به پرسش‌هاي ارسالي شما، بار ديگر به صحبت درباره آن بپردازيم.

 

از تبلت‌ تا لپ‌تاپ‌

نگاهي صادقانه و البته عادلانه به اين موضوع نشان مي‌دهد كه هر يك از اين ابزارهاي ديجيتالي داراي ويژگي‌ها و كاربردهاي خاصي است كه آن را از ديگري متمايز مي‌سازد. شايد اگر قرار نبود يكي از آن‌ها را براي خريد انتخاب كنيد، پيشنهاد ما استفاده از هر دوي آن‌ها بود. زيرا هر كدام مي‌تواند در شرايط خاص ويژگي منحصر به فرد خود را داشته باشد. به عنوان مثال بايد به اين نكته اشاره كرد كه كاربران تبلت‌ها را غالبا علاقه‌مندان به بازي‌هاي رايانه‌اي تشكيل مي‌دهند. هر چند كه گشت‌زني در اينترنت و انجام كارهاي سبك و ساده رايانه‌اي نيز در اين تبلت‌ها امكان‌پذير است اما هنگامي كه قصد استفاده تخصصي از يك ابزار ديجيتال را داشته باشيد، شايد ديگر نتوان از تبلت به عنوان يك وسيله مناسب براي انجام آن نام برد و لپ‌تاپ انتخاب بهتري باشد. همان‌طور كه براي انجام بسياري از نرم‌افزارهاي سنگين گرافيكي و محاسباتي، داشتن رايانه شخصي عاقلانه‌تر از يك لپ‌تاپ است. در برخي موارد نيز استفاده از يك لپ‌تاپ منطقي‌تر از تبلت است. البته بايد به اين نكته نيز اشاره كرد كه مسلما با توجه به شرايط اقتصادي اغلب خانواده‌ها امكان خريد اين دو وسيله ديجيتالي در كنار هم ميسر نيست و شما بايد يكي از آن‌ها را براي خريد انتخاب كنيد. بنابراين با اين ديدگاه صحبت درباره خريد لپ‌تاپ يا تبلت را ادامه مي‌دهيم.

 

استفاده در كارهاي تخصصي و سنگين

پيشنهاد ما براي آن دسته از كاربراني كه به استفاده از نرم‌افزارهاي تخصصي و حرفه‌اي نياز دارند، خريد يك لپ‌تاپ است. ترديدي وجود ندارد كه تبلت‌ها به دليل ظرافت و ابعاد طراحي، از نظر سخت‌افزاري با محدوديت‌هايي مواجه‌اند و نمي‌توانند بسياري از توانايي‌هاي لپ‌تاپ‌ها را به كاربر ارائه كنند. همان‌طور كه لپ‌تاپ‌ها نيز در مقايسه با رايانه‌هاي روميزي داراي همين ويژگي هستند اما به دليل قابليت حمل و نقل، بسياري از كاربران استفاده از آن را به داشتن يك رايانه روميزي ترجيح مي‌دهند. دلايلي اين چنيني ممكن است بسياري از كاربران را نيز به داشتن تبلت به‌جاي لپ‌تاپ ترغيب كند. دلايلي كه مي‌تواند انجام بازي‌هاي رايانه‌اي، مطالعه كتاب‌هاي الكترونيك و گشت‌وگذار در اينترنت باشد. بر اين اساس و بسياري از دلايل ديگر پيش‌بيني مي‌شود روند رو به رشد استفاده از تبلت در ميان كاربران، سير صعودي خود را دنبال كند. بر اساس همين پيش‌بيني‌ها تعداد 20 ميليوني تبلتي كه در سال 2010 به فروش رسيده است، در سال 206 يعني كم‌تر از 4 سال ديگر به بيش از 230 ميليون تبلت خواهد رسيد كه نشان از رشد قابل توجه اين ابزار ديجيتالي دارد. اگر چه در اين پيش‌بيني‌ها گاهي سياست‌هاي اقتصادي دولت‌ها و شركت‌هاي توليدكننده يك محصول نيز لحاظ مي‌شود اما به حقيقت پيوستن آن دور از انتظار نيست.

 

هم لپ‌تاپ، هم تبلت

بدون شك شما نيز به اين موضوع فكر مي‌كنيد كه شايد در آينده محصول جديدي كه ويژگي‌هاي تبلت و لپ‌تاپ را به‌طور مشترك داشته باشد وارد بازار شود. اين موضوع ايده‌اي است كه به ذهن متخصصان و توليدكنندگان محصولات ديجيتالي نيز خطور كرده است و آن‌ها در تلاش‌اند تا در آينده‌اي نزديك چنين محصولي را روانه بازار كنند. هرچند كه تا آن زمان محصولات متنوع ديگري نيز وارد بازار خواهد شد و بار ديگر شما را بر سر چند راهي انتخاب قرار خواهند داد. بنابراين تنها نكته‌اي كه بايد براي شما اهميت داشته باشد، نوع نياز شما به استفاده از ابزارهاي ديجيتالي و ويژگي‌هاي آن‌ها است و اگر به اين موضوع دقت نداشته باشيد، مطمئنا هيچ‌گاه نخواهيد توانست به تصميم درستي براي يك خريد مناسب برسيد.

 

مزايا و معايب تبلت‌ها و لپ‌تاپ‌ها

در پايان اين مطلب به‌طور كلي به مزايا و معايب لپ‌تاپ‌ها و تبلت‌ها اشاره مي‌كنيم تا شايد اين نكات بتواند راهنماي مناسبي براي شما عزيزان باشد. سبك بودن، طول عمر بالاي باتري و قابليت جابه‌جايي از جمله مهم‌ترين مزيت‌هاي يك تبلت است كه البته همين مزيت‌ها سبب مي‌شود كه مواردي همچون قدرت پايين‌تر پردازش‌گر و حافظه در مقايسه با لپ‌تاپ، محدود بودن اتصالات ورودي و خروجي و همچنين ضعف در پشتيباني از نرم‌افزارهاي مختلف را به دنبال داشته باشد. در رابطه با لپ‌تاپ‌ها اين نكته را به‌خاطر داشته باشيد كه اين محصول از لحاظ سخت‌افزاري و قدرت پردازش، چند سر و گردن از تبلت قدرتمندتر است كه البته برخي از ويژگي‌هاي اختصاصي تبلت را ندارد.

برگرفته از بايت

                           


برچسب ها :
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 43448
تعداد نوشته ها : 81
تعداد نظرات : 8